סקירה על שלושה אתרי רכיבת אנדורו מובילים בארץ

פארק קנדה
נמצא על כביש 3 מזרחית למחלף לטרון. הפארק כולל מערכת שבילים מסועפת, ותוואי קרקע טרשי אגרסיבי למדי, ובשנים האחרונות הפך הפארק לאתר עיקרי לרוכבי אופני הרים מאיזור המרכז. הפארק כולל שני מסלולים מעגליים מסומנים שנסללו ע"י קק"ל – הסינגל השחור שמתחיל ומסתיים בחניון התחתון של הפארק. זהו סינגל באורך 9.5ק"מ עם צבירת גובה של כ200 מטרים. הסינגל מתחיל בעלייה ותופר מספר מקטעי עלייה וירידה עם מספר מקטעי סלע. בחלקו המזרחי הוא מגיע לשיא הגובה ומשם חוזר מערבה בירידה מתונה, שהופכת מהירה ומפותלת והכוללת מספר מדרגות סלע. מקטע זה ידוע בקרב רוכבי האנדורו בארץ ומתקיימות עליו תחרויות מידי שנה. הסינגל האדום הינו סינגל באורך 9.5 ק"מ היצוא מנקודה גבוהה של הפארק לכיוון מזרח. הוא מתחיל במקטע טכני מישורי ומהר מאד הופך לירידה מהירה, כאשר בהמשך הוא עולה ויורד על המדרונות הצפוניים של הפארק עד שהוא חוזר לשיא הגובה בטיפוס מתון ומפותל. סה"כ כ150 מטר טיפוס מצטבר. בנוסף לשתי הטבעות המסומנות ישנם שבילים נוספים שאינם מסומנים, חלקם כוללים אלמנטים טכניים ביותר, כולל דרופים ודרדרות.

רמות מנשה

המדרונות הצפוניים של איזור רמות מנשה, הפונים לכיוון עמק יזרעאל, כוללים מגוון רחב של סינגלים, כולל שתי טבעות שנסללו וסומנו ע"י קק"ל. נקודת הגישה העיקרית היא מקיבוץ עין השופט, משם מתחיל הסינגל הכחול היורד לכיוון צפון ו'תופר' את היער בעליות מתונות וירידות מהירות ומפותלות. השביל המסומן כמעט שאינו כולל אלמנטים טכניים, אולם מאפשר רכיבה מהירה הדורשת מיומנות גבוהה סה"כ 17 ק"מ וכ350 מטר טיפוס מצטבר. בחלקו הצפוני מתחבר השביל הכחול לסינגל הצהוב המקיף את יער הזורע וכולל מספר ירידות מהירות ומהנות. סה"כ כ13 ק"מ וכ300 מטר טיפוס מצטבר. בנוסף לשבילים המסומנים ישנה באיזור כמות גדולה של שבילים לא מסומנים, חלקם נוצרו ע"י אופנועים וחלקם ע"י אופניים ופרות. כמו כן,מעט מזרחה משם, הרכס מעל משמר העמק כולל גם הוא מספר סינגלים מיתיים באיזור אנדרטת הקיבוצים, כולל סינגל החילזון הידוע עליו נערכות תחרויות אנדורו מידי שנה.

משגב
יער שגב בגליל המערבי הפך בשנים האחרונות לאחד ממוקדי רכיבת האנדורו העיקריים בארץ. סינגל משגב שנסלל וסומן ע"י קק"ל הינו סינגל טבעתי באורך 13.5 ק"מ ועם גובה מצטבר של כ350 מטר. הסינגל בנוי לאורכה של שלוחה ארוכה, כך שמחציתו הראשונה במגמת עלייה ומחציתו השנייה במגמת ירידה (כאשר מתחילים מחלקו המערבי במבואת יער שגב). זהו סינגל מהיר עם מספר ברמים בנויים ברמה גבוהה. בנוסף לסינגל המסומן קיימת מערכת ענפה של שבילים ברמות טכניות שונות כולל פה ושם מקפצות פיראטיות שנבנו ע"י רוכבי האיזור. פעם בשנה בתקופת האביב מתקיים ביער פסטיבל אופני הרים ססגוני הכולל תחרויות קרוס קאנטרי, סלופ-סטייל, קפיצות, סלאלום ועוד.