"מה זה, נפל לך אחד? נשבר לך הבולם?"

מי שרכב פעם על אופניים עם מזלג קידמי Lefty של Cannondale, סביר ששמע קריאה זאת מרוכבים או אנשים שפגש בדרך. אכן, הLefty הוא מזלג ייחודי בעל חזות מוזרה – הוא כולל רק רגל אחת משמאל לגלגל הקידמי, ומכאן שמו.

הLefty הושק כבר בשנת 2000. לאחר מספר שנים של נסיון מוצלח עם בולם הHeadshock שמוקם בצינור הקידמי אך היה מוגבל במהלך, רצו בCannondale ליצר בולם בעל עקרון פעולה דומה אך עם מהלך ארוך יותר, והפתרון שהגו מהנדסי החברה היה הLefty. למרות שמה שבולט לעין הוא ה'רגל האחת', הLefty כולל מספר מאפיינים יחודיים שעושים אותו לאחד הבולמים היעילים בשוק. הLefty מחובר לשלדה בעזרת כתר כפול, ולא כתר יחיד כמו ברוב הבולמים, דבר במאפשר קשיחות צידית וקידמית הקרובות יותר לבולמי דאונהיל כפולי כתר. גם המבנה הפנימי של הבולם ומערכת המיסבים הייחודית מוספים לקשיחות הצידית ולתנועה החלקה והאחידה של הבולם. בולם הLefty הוא בולם 'הפוך', במובן שהצינור הדק שנכנס לצינור המעטפת נמצא למטה ולא למעלה כמו ברוב הבולמים המוכרים בשוק. גם תכונה זו מוסיפה לחוזק ולקשיחות. המשכך הנמצא בתוך המזלג הוא יחידה סגורה הכוללת הפרדה בין שמן לאויר המבטיחה פעולה אחידה ועקבית. ציר הגלגל הוא חלק בלתי נפרד מהמזלג, מה שתורם לקשיחות אך מחייב גלגל עם נאבה מתאימה.
יתרונות נוספים שמספק המבנה היחודי של המזלג הואמשקל קל יחסית, מרווח בוץ רחב בהרבה מבולמים רגילים ואפשרות להחליף פנימית ללא פירוק הגלגל הקידמי. הLefty מגיע היום על מגוון רחב של אופני Cannodale, החל מגרסת 30מ"מ באופני הגראבל מדגם Slate, ועד למהלך של 160מ"מ בדגם האנדורו הJekyll, כאשר הדגמים הנפוצים ביותר כמו הסקאלפל והF-SI מגיעים עם בולם עם מהלך של 100מ"מ. רוב הדגמים מגיעים בגרסת אלומיניום, כאשר בדגמים המתקדמים יותר בכל קטגוריה הלפטי עשוי מקרבון.

אנו ממליצים לכם להתנסות באחד מזוגות אופני המבחן שלנו הכוללים את מזלג הLefty. הסיכון היחידי מבחינתכם הוא שלא תרצו יותר לחזור לרכב עם הבולם הרגיל שלכם...