לזרום כמו מים – 5 טיפים לרכיבה זורמת בשטח טכני

נועה לוריא


זו בטח לא הפעם הראשונה שתשמעו את הטיפים האלה, וחלקם כמעט נדושים. אבל מי שתתרגל אותם בכל רכיבה ורכיבה – תזכה כנראה להיות רוכבת הרבה יותר זורמת, בטוחה ונינוחה. (הטיפים כתובים לרוכבות אך יכולים, כמובן, לשמש גם רוכבים).

• מבט: למדי להשתמש במבט שלך כבכלי שמקדם את הרכיבה. ככלל, מבט רחוק = יותר שיווי משקל. מבט קרוב = פחות יציבות ופחות יכולת להתכונן למכשולים ולהגיב בזמן. נסי להביט רחוק ולבחור מראש את הנתיב בו תעברי. הקפידי לא להביט קרוב לגלגל הקדמי. בסיבובים, נסי להסתכל כמה שיותר רחוק אל תוך הסיבוב, תוך כדי הפניית הראש לכיוון המבט.


• עמידת מוצא: טעות נפוצה היא להתייחס לעמידת מוצא כתנוחה שיש להיכנס אליה בירידה או בעת מעבר מכשולים. עמידת מוצא צריכה למעשה להיות תנועה דינאמית, תנועה תמידית על הרצף שבין עמידה ברגליים וזרועות כמעט ישרות לבין שפיפה "קרבית": הנמכת החזה, הסטת מרכז הכובד אחורה, הוצאת המרפקים הצידה וכפיפת הברכיים. נסי לא "להיתקע" בתנוחה מסוימת ושמרי על דינאמיות, רכות וקפיציות - על פני כל טווח התנועה.


• פדאלים: בין אם את רוכבת מחוברת או על פדלים שטוחים, בעמידת המוצא המשקל צריך להיות כמעט כולו על הפדאלים, ולא על הכידון או האוכף. נסי לעמוד מאוזנת, איתנה ובטוחה על הפדאלים, כמו על קרקע מוצקה. הורידי עקבים מטה כדי לסייע להעברת המשקל אחורה בירידות ולמניעת התהפכות קדימה. תרגיל מצוין להשגת התחושה הנכונה: נסי לרכוב במקטע סינגל קל ומוכר, בירידה מתונה, ללא אוכף. פשוט לשלוף את מוט האוכף החוצה, להחביא בשיחים ולהשלים את הסיבוב ללא ישיבה.


• קצת פחות ברקס, בבקשה: הנה תרגיל מנטלי מעולה: דמייני שרפידות ברקס עולות הון ושבסוף הרכיבה תקבלי את החשבון... שוב, קחי קטע סינגל מוכר ולא קשה בירידה, ונסי להשתמש כמה שפחות בברקס וכמה שיותר בתנועות הגוף כדי לעבור בשלום מסלעות, סיבובים וכו'. בכל פעם שהאצבעות נשלחות לידית – נסי לדחות את הבלימה בעוד רגע קטן או שניים. וכשאת בולמת – נסי לבלום קצת יותר בעדינות. מעניין לראות כמה ביטחון וזרימה אפשר להשיג כשמסתמכים פחות על הברקס ויותר על תנועות הגוף.


• מתח פנים: כולנו יודעות שצריך "לשחרר", אבל זה לא קל כשהסינגל מלחיץ, או כשאנחנו לא בטוחות אם נצליח. הרבה מתח נאגר בפנים, ולפעמים דרך טובה לשחרר את הגוף ממתח מיותר היא לשחרר לחלוטין את הפנים: לשים לב שהמצח והגבות לא מכווצים, לשחרר את הלסת, השפתיים והלשון ואם אפשר – לחייך או לזמזם שיר גלגל"צי כלשהו.
בהצלחה!