אופני זנב קשיח עשויים מאלומיניום עם בולם קדמי מתחילים בעלות של 1500 ₪ לערך, הגבול העליון של המחיר הוא כמעט ואין סופי, יש אופניים בשוק עם תג מחיר של 40,000 ואף 60,000. אנחנו לא אומרים שצריך להוציא סכומים גדולים על אופניים, גם אופניים בתג מחיר של 4000 ₪ יעלו חיוך על הפנים שלכם. אם תתאהבו באופניים די הגיוני שתדבקו במחלת ה"שדרגת" ותרצו להחליף לדגם מתקדם יותר.

אז מה ההבדל בין אופניים ב2000 ₪ לאופניים ב20,000 ₪? התשובה לשאלה מתחלקת לכמה נושאים:

חומר השלדה

כמו כל מוצר בשוק, מחיר חומרי הגלם ותהליך העיבוד שלו קובעים את המחיר, בגלל זה שלדת אלומיניום פשוטה שרובוט בונה על פס יצור ארוך תעלה 500 ₪ ולעומת זאת שלדת אלומיניום 6069 שנבנתה על ידי אמן בעבודת יד יכולה לעלות מ-3000 ועד 10,000 ₪! קרבון נחשב כיום לחומר האקזוטי ביותר, זאת למרות שטיטניום הוא חומר יקר יותר ותהליך העיצוב שלו ארוך וקשה, אבל כמו בחיים, זה הכל עניין של אופנות. באופני הרים בעלי שיכוך אחורי יש בנוסף את המשכך האחורי ואת המתלה עצמו, מתלה שחברת האופניים פתחה במשך שנים, השקיעה בטכנולוגיות מתקדמות ולא עשתה שום פשרות במסבי וצירי המתלה.
מכלול מערכת ההינע: מערכות ההילוכים של האופניים הם מרכיב גדול באיכות הרכיבה וגם מחיר האופניים, לא סתם ההבדל במחיר בין מערכת 24 הילוכים פשוטה ומעצורי חישוק לבין מערכת 30 הילוכים ומערכת בלמים הידראולית, ההבדל בביצועים, חומרי המערכת הוא אדיר, אבל יותר מהכל, מערכות הילוכים ברמות הגבוהות ביותר אמינות וברות תיקונים ותחזוקה הרבה יותר ממערכות הילוכים פשוטות שמתקלקלות בקלות והטיפול בהן כמעט שלא אפשרי.

בולם קדמי

באופני שטח הדבר השני (הראשון הוא הגלגל) שפוגש את מהמורות הדרך הוא הבולם הקדמי. בולם קדמי דואג שפחות ויברציות ומכות יעברו מהקרקע אל זרועות וגוף הרוכבת או הרוכב ופעולה נוספת של הבולם הוא אחיזה. שני התפקידים של הבולם הקדמי מתנגשים עם יעילות הרכיבה, עבודת הבולם "בולעת" אנרגיה ומאיטה את האופניים, בולם יקר ממזער את איבוד האנרגיה ועובד רק כשצריך אותו. עוד יתרון של בולם יקר הוא כיוונים של מהירות חזרת הבולם (ריבאינד), נעילה והתאמת לחץ תא האוויר או הקפיץ למשקל הרוכב-וכל זה צריך להיות במשקל הנמוך ביותר ובקשיחות שיא. בולמים פשוטים לא עומדים בכל או בחלק מהמדדים. לכן כמה שתדרשו יותר מהבולם הקדמי שלכם תאלצו לשלם יותר.

גלגלים

יש שאומרים שזוג גלגלים טוב יכול לעשות אופניים בינוניים לאופניים מעולים, הסיבה היא המשקל והקשיחות שלהם, כאשר תרכבו על גלגלים קלים וקשיחים, פחות אנרגיה תידרש מכם בזמן עליות. מחיר גלגלים נגזר גם מהאמינות שלהם, זוג גלגלים טוב יעלה כסף טוב ומצד שני יכול לשרת אתכם זמן רב.

לסיכום, באופניים יש את השילוש הקדוש: משקל, קשיחות ואמינות, כשהמשקל נמוך, הקשיחות והאמינות גבוהים-תתכוננו להוציא יותר שקלים מהכיס. הניסיון שצוברים מעבר לשנים מלמד אתכם למצוא את האיזון בין הדרישות והנקודות שחשובות לכם במהלך הרכיבה. וכמו בכל מקום, אם אתם רוצים משהו מיוחד שנראה טוב, כנראה שזה יקר.