מרכזי הרכיבה של ישראל

מאת recyclesstories#

בשנים הארונות נראה שכולם רוכבים על אופניים, זה החבר מהמשרד ממול, הבת דודה שמעלה תמונות רכיבות מדבר בפייסבוק והשכן שיוצר ממש מוקדם בבוקר מהבית לבוש בבגדים צבעוניים וצמודים בצורה חשודה קצת. אם מראות המכרים שרוכבים על אופניים עושה לכם חשק לנסות או שאתם כבר בחודשים הראשונים של רכיבת אופניים אנחנו רוצים לתת לכם זווית קצת שונה על עולם האופניים הישראלי ובמקום עוד טיפים על ציוד רכיבה ולימודי תחזוקה בסיסיים, הפעם נספר לכם על ארבעת מוקדי התכנסות לרכיבה האהובים עלינו.


 

חניון אטאטורק

מיקום: כביש 4 ליד הישוב כרם מהר"ל

סוג רכיבה: בעיקר אופני הרים

אל חניון אטאטורק מגיעים מכל הארץ רוכבי שטח שרוצים ליהנות מהסינגלים המשובחים של יער עפר והאזור שקרוי מרכז מירב. הסינגלים והשבילים שביער מתאימים לכל הרמות, זה מתחיל משבילי רון החלקים שמקיפים את היער וממשיך לסינגלים מהנים כמו הגוזמת, מזרון אדום, קמיקזה ועוד רבים ואהובים. מיטיבי רכיבה שרוצים לעשות רכיבות ארוכות ומגוונות יכולים לטפס מהיער אל הר הכרמל וליצור מסלול טבעתי עם נוף עוצר נשימה. בצדו השני של היער מעל הישוב עופר ישנם שבילים וסינגלים רבים, המיוחד בהם הוא החיבור אל מערכת שבילים שמובילה אתכם לאזור בת שלמה ומשם ניתן לרכוב אל הר חורשן המאוד מעניין או להמשיך לכיוון צומת אליקים שממנה ניתן להמשיך לכיוון יער הזורע, דרך נוף כרמל וגם אל עמק יזרעאל למיטיבי רכיבה.

אנו ממליצים להגיע אל החניון בשעות המוקדמות של הבוקר, החל מהשעה 7:00 בבוקר בימי הסופ"ש מאוד קשה למצוא במקום חניה וניתן להמשיך קצת למעלה על הכביש אל מרכז מיר"ב או לחנות את הרכב בתחנת הדלק דור-אלון שבכניסה לישוב כרם מהר"ל.

 

 

צומת נחשון

מיקום: יוצאים במחלף לטרון על כביש 3 והצומת נמצאת במפגש עם כביש 44

סוג רכיבה: כביש, אופני גראוול, טריאתלון ואופני הרים

אם הייתם שואלים את רוכבי הכביש בישראל מה היא נקודת המפגש המיתולוגית שלהם אז רוב הסיכויים שצומת נחשון נמצאת בראש הרשימה. צומת נחשון נמצאת בלב מערכת הכבישים היפה בישראל ובה ניתן למצוא כבישים מישוריים, גבעות מתגלגלות וכמובן הרי ירושלים שאליהם מגיעים מוכנים לאחר חימום טוב. רוכבי כביש רבים מרגישים ביטחון ברכיבה על הכבישים באזור בימי הסופ"ש בשל מיעוט של תנועת רכבים בשעות הבוקר המוקדמות.

רוכבי הכביש והטריאתלטים מגיעים אל האזור בשביל לרכוב את סיבוב "המשולש" שצלע אחת שלו היא צומת נחשון אל צומת לטרון, הצלע השנייה מובילה אל מחלף נשרים והשלישית בחזרה אל נחשון דרך כביש 44. מסלול פופולארי נוסף הוא "מרובע" שמתחיל מצומת נחשון אל צומת שמשון, משם על כביש 38 לצומת עם כביש 383 שמוביל אל צומת ראם ומשם על כביש 3 בחזרה אל צומת נחשון. הרכיבה מצומת נחשון לכיוון הראל וצומת שמשון נעשית על כביש בעל בריאות גבעות "בריאות" שמחממות את הרגליים לקראת העליות המפורסמות של הרי ירושלים: צובה, נס הרים וגם צור הדסה שנמצאת עוד דרומה ומתחילה למרגלות צומת האלה. העליות צובה ונס הרים מתחילות באזור צומת שמשון ומסתיימות במקומות שונים בהרי ירושלים אבל ניתן ליצור מסלול היקפי ובו עולים עלייה אחת וחוזרים לרכב בירידה מהשנייה אבל הכי חשוב לעצור בבית הקפה האגדי נס "ברבהר" לקפה ועוגיה טריים וטובים.

לא רק כבישונים מגיעים אל הצומת, גם לרוכבי ההרים המיקום מתאים בדיוק לרכיבות ארוכות בנופים מיוחדים. ממש מאחורי תחנת הדלק ישנו שביל "ים אל ים" שלוקח אתכם אל מצפה הראל ומשם לצומת שמשון שממנה ניתן לטפס אל הרי ירושלים דרך יער הקדושים או בעליות המזרחיות יותר שמגיעות לאזור צובה דרך שבילי 4X4.

בימי שישי ושבת הצומת מפוצצת עד אפס מקום וניתן להתחיל את הרכיבה בישוב הקרוב טל שחר או בצומת לטרון שגם היא מרכז רכיבה בפני עצמו.

 

 

חניון מצפה מודיעין-בן שמן

מיקום: כביש 443 בקירוב מחלף בן שמן

סוג רכיבה: אופני הרים ואופני גראוול

זה המקום רבותי, בן שמן הוא הלב הפועם של מערכת שבילים וסינגלים שלא נגמרים במרכז הארץ וכנראה הוא גם אחד העמוסים גם בימי החול של השבוע. ביער בן שמן כל רוכב הרים ימצא את מבוקשו, החל מרכיבות שבילים לבנים, רכיבות קרוס קאנטרי מהירות, טיסות אינדורו על ודרך סלעים וגם רוכבי גראוול שרוצים להינות מהנוף והמרחב. ממצפה מודיעין ניתן לרכוב למספר רב של מקומות כמו תל חדיד, נחל נטוף ומערכת שבילי 4X4 שמסביבו, בקעת הנזירים ועוד. מהמצפה יוצאים שלושה סינגלים מתוחזקים של קק"ל בעלי סימון כחול, ירוק ואדום והם ברמות רכיבה בסדר עולה כשהכחול הקל יותר והאדום הקשה יותר כאשר הירוק נמצא באמצע סרגל הקושי. רוכבים מתחילים, לא לטעות, גם הכחול שנחשב לקל הוא מסלול דיי מאתגר לרוכבים מתחילים ומומלץ לעשות אותו יחד עם רוכבים מנוסים יותר בפעמים הראשונות. אל המסלול האדום מגיעים דרך המסלול הכחול ורמת הקושי הבינונית פלוס קשורה גם ל-24 הקילומטרים הארוכים שלו. בנוסף לסינגלים של קק"ל יש רשת סינגלים ענקית בכל חלקי היער ואם יש לכם חברים שמכירים אותם זה הזמן להדק איתם יחסים ולהזמין אותם לרכיבה ביחד.

ממצפה מודיעין ניתן להגיע לסינגל של שוהם דרך שבילי 4X4 שמצויים בשפע לכיוון תל חדיד או שאפשר לעשות את החלק הראשון של הסינגל הירוק ולצאת ממנו בחניון העליון של חדיד ומשם לחצות אל סינגל שוהם.

מיטיבי רכיבה יוכלו להמשיך מהמצפה אל פארק קנדה ושם לעשות סינגלים מהנים או לטפס לכיוון שואבה על מסלול "דרך דיפנבייקר"

כמו כל מרכז שוקק חיים, בן שמן רכיב כל השנה ובכל בוקר שאין בו גשם או שרב כבד תמצאו מאות רוכבים עושים את דרכם אל היער ובחזרה ולכן יש להגיע אל המקום בסבלנות. מלבד האופניים המקום מאוד פופולארי בקרב האופנוענים ויש להיזהר מהם במהלך הרכיבה.

 

צומת גומא

מיקום: כביש 85

סוג רכיבה: בעיקר אופני כביש

כל רוכב כביש מפנטז על העליות הלא נגמרות והסרפנטינות של הדולומיטים והאלפיים ובמציאות המקומית לנו יש הר אחד שלא מסיימים את העלייה אליו בחצי שעה והוא החרמון כמובן. מצומת הגומא ניתן להגיע אל החרמון דרך שתי דרכים עיקריות, הראשונה היא דרך כפר בלום ומשם מתחברים לכביש 99 שממנו ניתן לבחור את דרך קלעת נמרוד או דרך מסעדה שנפגשות יחד בחזרה בישוב מג'דל שמס. הדרך השנייה והארוכה יותר (גם יפה יותר) עוברת דרך העלייה הקשה של קיבוץ גונן משם לצומת ווסט שמובילה אל הישוב מסעדה וממנו ממשיכים אל החרמון. מצומת הגומא ניתן לצאת לרכיבות מדהימות ברמת הגולן ולגלות מרחבים וכבישים שקטים שאין שני להם במדינת ישראל.

מהצומת ניתן גם לטפס אל כביש הצפון היפיפה שבגליל העליון ולשם ניתן להגיע דרך צומת כוח או דרך העלייה של תל חי. בונוס נוסף של הצפון הוא ריבוי מסעדות טובות באזור של הצומת שנותנות מענה מהיר וטעים אחרי רכיבות קשות וארוכות.